Artykuły

„Boje się kontuzji!”, czyli powrót dziecka do sportu po urazie

„Boje się kontuzji!”, czyli powrót dziecka do sportu po urazie

Większość rodziców cieszy się, gdy dziecko decyduje się na uprawianie sportu. Jest to z całą pewnością produktywne hobby, które daje dużo korzyści i otwiera wiele możliwości na przyszłość. Niestety, ciała dzieci i nastolatków są znacznie bardziej podatne na kontuzję. Piłka nożna, koszykówka, siatkówka czy tenis - każdy z tych sportów może zakończyć się małym lub większym wypadkiem. Chociaż rehabilitacja może pomóc w zminimalizowaniu dolegliwości bólowych, czasami to właśnie uraz psychiczny stanowi największą przeszkodę w powrocie do hobby.

“Ja już nie chcę!” - czyli bunt przed powrotem do sportu

Przyczyn buntu dziecka przed powrotem do uprawiania sportu może być wiele. Warto na początku rozważyć oczywistą kwestię - czy na pewno organizm zdążył się zregenerować?Możliwe, że młody sportowiec wstydzi się powiedzieć, że nadal coś go boli. Może to wynikać zarówno z dumy, jak i obawy, że zostanie skrytykowany za zbyt wolną rehabilitację. Warto pamiętać o tym, że w przypadku wielu kontuzji ustanie bólu to nie znak zakończenia rekonwalescencji. Odbudowane tkanki lub zrośnięte kości potrzebują czasami nawet kilku miesięcy, aby móc swobodnie używać danej kończyny bez obawy o odnowienie urazu.

Co jednak w przypadku, gdy mijają miesiące lub nawet lata, kontrole u lekarza są pozytywne, a pociecha nadal nie chce wrócić do sportu? Tutaj przyczyna może tkwić w psychice. Niezależnie od tego, jak poważna lub mniej była dana kontuzja, każdy uraz może być traumą dla dziecka. Nawet jeżeli bardzo chciałoby wrócić do ukochanego hobby, strach związany z tym przeżyciem może przeważać nad chęciami. Dziecko może obawiać się wielu rzeczy: ponownej kontuzji, bólu, tego, że podczas rekonwalescencji „zapomniało”, jak uprawia się dany sport. Niechęć może wynikać też ze zbyt wysokich ambicji - podejście „skoro popełniłem błąd, to jestem niewystarczająco dobry” jest częstą przyczyną rezygnacji dzieci ze swojego hobby.

Rozmowa to klucz do sukcesu

Niezależnie od tego, z jakich powodów dziecko opiera się przed powrotem do sportu, konieczna jest rozmowa. Należy podejść do niej z wyrozumiałością, spokojem i otwartością na każde słowo pociechy. Jeżeli wyzna, że nadal odczuwa dyskomfort lub ból, należy skonsultować to z rehabilitantem lub fizjoterapeutą. Dziecko powinno czuć, że nie ma pośpiechu i nie wymaga się od niego robienia czegoś ponad jego siły. Wsparcie rodziny i poczucie bezpieczeństwa to podstawa udanej rehabilitacji. Jeżeli dziecko wyzna, że boi się powrotu do sportu - np. kolejnego urazu lub ośmieszenia przy trenerze - warto porozmawiać z dziecięcym psychologiem. Można też uprzedzić trenera pociechy i poinformować go o całej sytuacji. Nawet jeżeli konieczne będzie zaczęcie od podstaw, warto wdrażać dziecko powoli do uprawiania sportu tak, jak na samym początku. Z biegiem czasu, ciało zacznie samo przypominać sobie, jak wykonywało pewne ruchy.

Należy pamiętać jednak o tym, że powrót do sportu to wybór przede wszystkim dziecka. Zadaniem rodzica lub trenera jest zmotywowanie go w przypadku, gdy bardzo chce wrócić do treningów, ale coś stoi mu na drodze - bariera fizyczna lub psychiczna. Jeżeli młody sportowiec zdecyduje się jednak zakończyć karierę i schować cały ekwipunek na strych, należy mu w tym pomóc i uszanować podjętą decyzję.

Data

20 stycznia 2021

Tagi

Blog

Centrum fizjoterapii i osteopatii S.C.

W naszej klinice zadbamy o prawidłową profilaktykę, rehabilitację oraz dokonamy niezbędnych zabiegów medycznych.

Prowadzimy Centrum Młodego Sportowca, które specjalizuje się w opiece fizjoterapeutycznej dla młodzieży trenującej piłkę nożną, siatkówkę, tenisa, pływanie i wiele innych.

Kontakt

tel: 695 732 305

mail: czubaszewski.awf@gmail.com

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna

Adres

ul. Grunwaldzka 1, 60-780 Poznań

Centrum Fizjoterapii i Osteopatii
Ł. Czubaszewski, A. Rakowska S.C.

ul. Grunwaldzka 1
60-780 Poznań

695 732 305
konsultacje@cfio.pl