Artykuły

„Rozgrzewka fundamentem zdrowego treningu”, czyli dlaczego warto się rozgrzewać

„Rozgrzewka fundamentem zdrowego treningu”, czyli dlaczego warto się rozgrzewać

„Nie mam czasu na rozgrzewkę”, „Wcześniej szedłem szybko”, „Nie chce mi się, a muszę być szybko w domu” - to częste wymówki początkujących biegaczy przed rozciąganiem. Brak pomysłu na rozgrzewkę, zła organizacja czasu, a nawet zwyczajne lenistwo przyczyniają się do tego, że biegają bez jakiegokolwiek przygotowania. Chociaż niektóre szkoły tego sportu dopuszczają trening bez rozgrzewki, jego zbyt częste praktykowanie może mieć poważne konsekwencje.

Brak rozgrzewki - grzech główny biegania

Po co tak naprawdę jest rozgrzewka? Jak nazwa wskazuje - ma rozgrzać mięśnie. Aby zrozumieć, jak działa na nie nagłe zerwanie się do biegu przez biegacza, wystarczy wyobrazić sobie plastelinę. Aby móc ją swobodnie rozciągnąć w palcach, należy ją wcześniej rozgrzać. Gdy weźmiemy do rąk ulepiony kształt i od razu pociągniemy za jego końce, plastelina się rozerwie. Właśnie tak działają mięśnie. Nieodpowiednio rozgrzane, mogą zwyczajnie się zerwać.

Skutki uboczne biegania bez rozgrzewki mogą być bardzo poważne. Pierwszym znakiem ostrzegawczym są silne zakwasy i skurcze, które umożliwiają normalne funkcjonowanie nawet na kilka dni. Mijają one dość szybko - w przeciwieństwie do sztywnej łydki biegacza. Jest to kolejna dolegliwość, na którą często uskarżają się biegacze nieuwzględniający rozgrzewki w swoim treningu. Przyśrodkowy zespół stresu piszczelowego - czyli właściwa nazwa sztywnej łydki biegacza - objawia się silnym, ostrym bólem nogi, który słabnie po zaprzestaniu wysiłku fizycznego. Niestety, często konieczna jest rehabilitacja. W ekstremalnych przypadkach bieganie bez rozgrzewki prowadzi też do różnych skręceń i zwichnięć stawów. Ich nieodpowiednie rozruszanie sprawia, że wystarczy nawet małe potknięcie, by wylądować z nogą w gipsie.

Rozgrzewka pomaga w przygotowaniu całego ciała na wzmożony wysiłek fizyczny. Jej brak to z całą pewnością szok dla organizmu, który może odmówić posłuszeństwa. Bieg bez rozgrzewki niesie ze sobą takie zagrożenia, jak zadyszka, kolka, zasłabnięcie lub zawroty głowy.

Rozgrzewka w minutę - sprawność na długie lata

Chociaż zaleca się, by rozgrzewka trwała ok. 10 minut, ci bardziej niecierpliwi mogą sięgnąć po szybkie ćwiczenia rozciągające. Przy bieganiu kluczowe jest rozciągnięcie mięśni łydek i ud - duży wykrok do przodu to ćwiczenie, które z całą pewnością w tym pomaga. Można powtarzać go nawet przez minutę lub dwie. Jeżeli planujesz szybki trening, już możesz biec, gdyż jest to wystarczająca rozgrzewka dla mięśni, które pracują podczas biegu. Warto jednak wzbogacić rutynę o dodatkowe ćwiczenia do rozruszania stawów. Wystarczy unieść nogę i przez minutę kręcić kółka stopą. Ćwiczenia możesz wykonywać nawet podczas wiązania butów. Wystarczy odrobina kreatywności, aby robić dwie rzeczy jednocześnie, a przy tym się rozciągać. Możesz schylać się po buty, ale nie podnosić ich od razu. Gdy walczysz ze splątaną sznurówką, możesz trzymać nogę w powietrzu, aby pobudzić mięśnie do pracy. Gdy w końcu wiążesz buty, nie zawiązuj ich na siedząco, tylko klęknij tak, by łydka była jak najbardziej wyciągnięta do tyłu.

Jak widać, rozgrzewka wcale nie musi być nudna. Wystarczy odrobina kreatywności, aby odpowiednio rozgrzać całe ciało do długiego biegu.

Data

6 stycznia 2021

Tagi

Blog, sport,

Centrum fizjoterapii i osteopatii S.C.

W naszej klinice zadbamy o prawidłową profilaktykę, rehabilitację oraz dokonamy niezbędnych zabiegów medycznych.

Prowadzimy Centrum Młodego Sportowca, które specjalizuje się w opiece fizjoterapeutycznej dla młodzieży trenującej piłkę nożną, siatkówkę, tenisa, pływanie i wiele innych.

Kontakt

tel: 695 732 305

mail: czubaszewski.awf@gmail.com

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna

Adres

ul. Grunwaldzka 1, 60-780 Poznań

Centrum Fizjoterapii i Osteopatii
Ł. Czubaszewski, A. Rakowska S.C.

ul. Grunwaldzka 1
60-780 Poznań

695 732 305
konsultacje@cfio.pl