Artykuły

Jak zapobiegać urazom w sportach walki?

Jak zapobiegać urazom w sportach walki?

Sporty walki są dyscyplinami łączącymi niektóre z rodzajów tak zwanych sportów kontaktowych. W związku z tym mogą bardzo często prowadzić do urazów oraz kontuzji, które w najgorszym przypadku doprowadzą do czasowego wyeliminowania zawodnika z ćwiczeń. Warto jednak zastosować wszelkie środki ostrożności i w miarę możliwości zapobiegać tego typu niepożądanym dla sportowców sytuacjom.

Najczęstsze urazy w sportach walki

Zdecydowanie najbardziej narażonymi częściami ciała w przypadku trenowania sztuk walki są dłonie. Najczęstsze urazy to przede wszystkim urazy palców, zwichnięcia paliczków, ale także pęknięcia lub złamania kości nadgarstka. Tego typu urazy są najczęściej spotykane w dyscyplinach takich jak MMA, jiu-jitsu, karate, boks etc. W treningach należy przede wszystkim uważać na dłonie, nadgarstki, ale także i na stopy, gdyż również są narażone na kontuzje. Skutecznym rozwiązaniem, by nie dopuścić do nastąpienia uszczerbku na zdrowiu, może okazać się bandażowanie wcześniej wspomnianych części ciała, ponieważ każde uderzenie nawet w worek czy tarczę powoduje mikrourazy.

Jak skutecznie zapobiec kontuzjom i co zrobić po ich wystąpieniu?

Najważniejszym krokiem, by zapobiec ewentualnym kontuzjom, jest przeprowadzenie rozgrzewki. Dzięki temu rozwiązaniu mięśnie zostaną utlenione, a ich temperatura zostanie podwyższona, co zwiększy też ich poziom elastyczności. Warto wspomnieć, że sam trening także stanie się efektywniejszy. Istotne jest również zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt, który pozwoli na zabezpieczenie części ciała przed ewentualnymi urazami. W przypadku, gdy uraz jednak nastąpi, należy bezzwłocznie przerwać trening tak, by nie doszło do znacznie poważniejszej kontuzji. Mogłaby ona bowiem wykluczyć daną osobę z możliwości przeprowadzania regularnych treningów.

W przypadku wystąpienia urazu należałoby w pierwszej kolejności udać się do fizjoterapeuty oraz lekarza, który stwierdziłby, do jakiego rodzaju urazu doszło. Z całą pewnością doradzą także, w jaki sposób powinno odbywać się leczenie oraz czy konieczna jest przerwa w treningu. Należy pamiętać, że ćwiczenia po nastąpieniu urazu mogą czasem nawet i trwale doprowadzić do kontuzji, w związku z czym nie należy tego robić.

Data

7 grudnia 2020

Tagi

Blog, sport,, rehabilitacja,

Centrum fizjoterapii i osteopatii S.C.

W naszej klinice zadbamy o prawidłową profilaktykę, rehabilitację oraz dokonamy niezbędnych zabiegów medycznych.

Prowadzimy Centrum Młodego Sportowca, które specjalizuje się w opiece fizjoterapeutycznej dla młodzieży trenującej piłkę nożną, siatkówkę, tenisa, pływanie i wiele innych.

Kontakt

tel: 695 732 305

mail: czubaszewski.awf@gmail.com

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna

Adres

ul. Grunwaldzka 1, 60-780 Poznań

Centrum Fizjoterapii i Osteopatii
Ł. Czubaszewski, A. Rakowska S.C.

ul. Grunwaldzka 1
60-780 Poznań

695 732 305
konsultacje@cfio.pl