Artykuły

Jak uniknąć kontuzji w kolarstwie?

Jak uniknąć kontuzji w kolarstwie?

Jak się okazuje, kontuzje występują w świecie sportu wyjątkowo powszechnie. Warto jednak pamiętać, że skutecznie można im zapobiec w przeróżny sposób, bo na przykład zaopatrując się w odpowiedni sprzęt, a nawet stosując dobrze zbilansowaną dietę. Należy wspomnieć, że kontuzje występują u amatorów sportów równie często, co u sportowców.

Jakie są powody wystąpienia kontuzji?

Wśród czynników, przez które mogą nastąpić różnego rodzaju kontuzje, można między innymi wymienić źle dopasowany sprzęt, niewłaściwe ubranie, nieprawidłowa technika, brak przygotowania na daną formę wysiłku, zbyt mało czasu przeznaczonego na regenerację organizmu, nieprawidłowa dieta, niedobór snu, brak równowagi biomechanicznej, a także ewentualne wypadki. Jak się okazuje, najwięcej kontuzji może pojawić się w momencie, gdy organizm jest przemęczony i niezregenerowany, w związku z czym warto zadbać o odpowiedni wypoczynek.

Najczęstsze kontuzje w kolarstwie

Zdecydowanie najbardziej narażone podczas aktywności jazdy na rowerze są kolana. Wśród osób hobbystycznie lub profesjonalnie zajmujących się kolarstwem częste okazują się kłopoty z ruchomością rzepki, a także zapaleniem ścięgien powięzi biodrowo- piszczelowej. Na początku zwykle pojawia się drobny ból, jednak na tyle niewielki, że osoby ćwiczące niejednokrotnie nie zwracają na niego uwagi i kontynuują fizyczny wysiłek. Po kilku dniach obrzęk jest zdecydowanie większy, co prowadzi do nieprawidłowego nacisku na pedał. W ten sposób nieświadomie doprowadzają do pogłębienia urazu prowadzącego w efekcie do kontuzji. Dodatkowo w kolarstwie górskim bardzo często występują także wypadki, a co za tym idzie, należy pamiętać o zaopatrzeniu się w odpowiednie do tego typu aktywności ochraniacze na głowę, łokcie oraz kolana.

W momencie, gdy uraz już wystąpi, należy pamiętać o udaniu się do lekarza, a w razie potrzeby także do fizjoterapeuty. Dzięki temu powrót do zdrowia będzie zdecydowanie szybszy. Należy także zaprzestać uprawiać aktywności związane z wysiłkiem fizycznym i pozwolić ciału na odpowiednią regenerację. Skutecznym rozwiązaniem może również okazać się zauważenie przyczyny kontuzji i jej zniwelowanie.

Data

24 listopada 2020

Tagi

Blog

Centrum fizjoterapii i osteopatii S.C.

W naszej klinice zadbamy o prawidłową profilaktykę, rehabilitację oraz dokonamy niezbędnych zabiegów medycznych.

Prowadzimy Centrum Młodego Sportowca, które specjalizuje się w opiece fizjoterapeutycznej dla młodzieży trenującej piłkę nożną, siatkówkę, tenisa, pływanie i wiele innych.

Kontakt

tel: 695 732 305

mail: czubaszewski.awf@gmail.com

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna

Adres

ul. Grunwaldzka 1, 60-780 Poznań

Centrum Fizjoterapii i Osteopatii
Ł. Czubaszewski, A. Rakowska S.C.

ul. Grunwaldzka 1
60-780 Poznań

695 732 305
konsultacje@cfio.pl