Artykuły

Zdrowa dieta przyspieszająca regenerację po kontuzji

Zdrowa dieta przyspieszająca regenerację po kontuzji

Jak się okazuje, dieta jest wyjątkowo istotną kwestią, która może skutecznie przyspieszyć proces regeneracji organizmu po ewentualnym urazie lub kontuzji. Wcześniej wymienione kontuzje i urazy zwykle spowodowane są brakiem wykonania prawidłowej rozgrzewki lub przetrenowaniem. Sama dieta może złagodzić przebieg uszczerbku na zdrowiu, a także przyspieszyć powrót do pełnej sprawności.

Jak dieta wpływa na regenerację?

Przede wszystkim należy pamiętać, że podczas procesu regeneracji organizmu warto skorzystać z pomocy fizjoterapeutów oraz dietetyków, którzy mogą uskutecznić proces powrotu do zdrowia. Odpowiednio zbilansowana dieta może na przykład przyspieszyć regeneracje uszkodzeń, skrócić czas leczenia, załagodzić dolegliwości bólowe, zmniejszyć stan zapalny, przyśpieszyć usuwanie opuchlizny oraz sztywności, wzmocnić cały organizm, a także zapewnić prawidłowe nawodnienie.

Co spożywać na diecie regeneracyjnej?

Przede wszystkim ważne okazuje się, by pamiętać o odpowiedniej podaży kilokalorii, pełnowartościowego białka, węglowodanów, a także witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W szczególności mogą okazać się istotne również suplementy zawierające kolagen, witaminę C, wapń i witaminę D3, cynk, miedź oraz magnez. Dieta powinna ponadto być bogata w antyoksydanty niwelujące stany zapalne. W tym celu warto spożywać duże ilości owoców oraz warzyw zawierających bardzo dużą ilość wcześniej wspomnianych witamin i minerałów. Należałoby także sięgać po dobre źródła węglowodanów jak batat, ryż czy komosa ryżowa, a także białka, które można znaleźć w dużej ilości na przykład w strączkach. Dieta powinna być także bogata w zdrowe tłuszcze, które można znaleźć między innymi w awokado, oliwie czy orzechach.

Warto również zauważyć, że codziennie i regularne stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety może zapobiec powstaniu urazów oraz kontuzji. Pozwoli ona na lepszą, a także szybszą regenerację organizmu. Najważniejsze do prawidłowego funkcjonowania może okazać się dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych takich jak pełnowartościowe białko, węglowodany, witaminy oraz minerały. Poza tym warto pamiętać o odpowiednim spoczynku, by ciało mogło się zregenerować.

Data

27 października 2020

Tagi

Blog

Centrum fizjoterapii i osteopatii S.C.

W naszej klinice zadbamy o prawidłową profilaktykę, rehabilitację oraz dokonamy niezbędnych zabiegów medycznych.

Prowadzimy Centrum Młodego Sportowca, które specjalizuje się w opiece fizjoterapeutycznej dla młodzieży trenującej piłkę nożną, siatkówkę, tenisa, pływanie i wiele innych.

Kontakt

tel: 695 732 305

mail: czubaszewski.awf@gmail.com

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna

Adres

ul. Grunwaldzka 1, 60-780 Poznań

Centrum Fizjoterapii i Osteopatii
Ł. Czubaszewski, A. Rakowska S.C.

ul. Grunwaldzka 1
60-780 Poznań

695 732 305
konsultacje@cfio.pl