Artykuły

„Czy tylko deszcz może przeszkodzić mi w bieganiu?” - kilka słów o meteopatii i jej zapobieganiu

„Czy tylko deszcz może przeszkodzić mi w bieganiu?” - kilka słów o meteopatii i jej zapobieganiu

Kontuzje to rzecz ludzka - zdarzają się każdemu, nawet najbardziej doświadczonym sportowcom. Chociaż rehabilitacja pomaga wrócić do aktywności fizycznej, niektóre dawne urazy dają o sobie znać przez długie lata. Niektórzy sportowcy skarżą się, że przy pochmurnej pogodzie zaczynają ich boleć kiedyś skręcone stawy lub złamane kości. Jak to się dzieje, że tak wielu z nich jesienią musi rezygnować z treningów?

Meteopatia czy metereopatia - tak samo nieprzyjemna

Meteopatia (czasami nazywana też metereopatią) to dolegliwość, która zyskuje miano cywilizacyjnej. Na czym ona polega? Jest to skutek niedostosowania organizmu do panujących warunków atmosferycznych. Świetnym przykładem rozwoju meteopatii w społeczeństwie jest Polska. Wielu Polaków pamięta w końcu złote ciepłe, lecz nieupalne lata, złote jesienie i mroźne zimy. Postępujące zmiany klimatu sprawiają, że pogoda w Polsce obfituje w deszcze, gwałtowne wahania temperatur oraz skoki ciśnienia - a nie do takich warunków przyzwyczajeni się mieszkańcy tego kraju. Organizm odczuwa dotkliwie brak światła i ciepła, przez co generuje mniej endorfin.

Meteopatia objawia się gwałtownym pogorszeniem nastroju oraz spadkiem energii w dni pochmurne lub deszczowe. Towarzyszą jej też często zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych, takich jak astma, zespół jelita drażliwego lub reumatyzm. Sportowcy często też tracą motywację na widok tak szybko zachodzącego słońca i mają problem z ułożeniem harmonogramu treningu. Największą przeszkodą jest jednak ból.

Ból deszczową porą

Jak to się dzieje, że kończyny dotknięte kiedyś kontuzją zaczynają boleć, gdy zbiera się na deszcz? W przypadku stawów może wynikać to z rosnącego w nich ciśnienia. W momencie, gdy pogoda staje typowo jesienna, wskazówki na barometrach wariują. Gwałtowne spadki i skoki ciśnienia sprawiają, że stawy naciskają na mięśnie i nerwy, powodując tym samym ból. Częste deszcze też nie wpływają dobrze na sportowców- meteopatów. Wilgoć bezpośrednio oddziałuje na szkielet ludzkiego ciała i sprawia, że stawy zaczynają puchnąć. Sportowcy po kontuzji łokcia lub kolana często skarżą się, że nie mogą w pełni wyprostować kończyny - zupełnie tak, jakby kości znajdujące się w niej nie pasowały do siebie. Częstym problemem jest też ból mięśni. W efekcie puchnięcia stawów zaczynają one się rozciągać. Jeżeli mięśnie wcześniej były naderwane, może pojawić się ból.

Do innych, częstych objawów meteopatii należą: bezpodstawne bóle głowy, zatok, stany podgorączkowe, nadwrażliwość na światło oraz brak apetytu. Dyskomfort kończyn w połączeniu z tymi objawami sprawia, że osoby aktywne fizycznie często rezygnują z tego trybu życia.

Jak walczyć z meteopatią u sportowców?

Chociaż meteopatia ma podłoże psychosomatyczne, nie należy ignorować bólu stawów lub kości. Dobrym pomysłem będzie ograniczenie treningów i aktywności fizycznej w okresie jesiennym. Nie trzeba jednak rezygnować z ruchu całkowicie! Warto spróbować innego sportu, który angażuje zupełnie inne kończyny niż ten zazwyczaj uprawiany. Dla przykładu: osoby, które podnoszą ciężary i skarżą się na ból kiedyś naderwanych mięśni ramion, mogą zainteresować się bieganiem. Zima to świetny moment na to, by zakochać się w jeżdżeniu na łyżwach. Koniec roku oznacza również mniejszy ruch na basenach - warto spróbować pływania, które angażuje wiele mięśni i pomaga utrzymać smukłą sylwetkę. Jeżeli bóle stawów wywołane zmianą pogody stają się coraz bardziej uciążliwe, warto wybrać się do rehabilitanta lub masażysty. Odpowiednie rozciągnięcie i rozmasowanie kończyn z całą pewnością przyniesie ulgę.

Data

15 września 2020

Tagi

Blog

Centrum fizjoterapii i osteopatii S.C.

W naszej klinice zadbamy o prawidłową profilaktykę, rehabilitację oraz dokonamy niezbędnych zabiegów medycznych.

Prowadzimy Centrum Młodego Sportowca, które specjalizuje się w opiece fizjoterapeutycznej dla młodzieży trenującej piłkę nożną, siatkówkę, tenisa, pływanie i wiele innych.

Kontakt

tel: 695 732 305

mail: czubaszewski.awf@gmail.com

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna

Adres

ul. Grunwaldzka 1, 60-780 Poznań

Centrum Fizjoterapii i Osteopatii
Ł. Czubaszewski, A. Rakowska S.C.

ul. Grunwaldzka 1
60-780 Poznań

695 732 305
konsultacje@cfio.pl