Artykuły

Najczęstsze kontuzje u osób początkujących

Najczęstsze kontuzje u osób początkujących

Z całą pewnością aktywny tryb życia jest wysoce pożądany, ponieważ wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Z tego właśnie względu wiele osób decyduje się na rozpoczęcie amatorskiego uprawiania sportu. Niestety często wiąże się to z nieodpowiednim przygotowaniem, co finalnie może doprowadzić do powstania urazów. Jakie są najczęstsze urazy u amatorów i jak im zapobiec?

Najczęściej występujące urazy u amatorów

Spora liczba osób rozpoczyna swoją przygodę ze sportem i ogólnie aktywnością fizyczną w sposób nieco spontaniczny. Może się to wiązać z brakiem wiedzy na temat tego, jak powinno się prawidłowo ćwiczyć. W związku z tym nierzadkie są u początkujących osób urazy, a nawet kontuzje zniechęcające ich do dalszych ćwiczeń. Najczęściej występują takie urazy jak kontuzje stawu kolanowego, na które składać się może uszkodzenie więzadła pobocznego piszczelowego, łąkotki przyśrodkowej, więzadła pobocznego strzałkowego czy więzadła krzyżowego. Wcześniej wymienione dolegliwości dodatkowo cechuje dość wysoki ból, obrzęk czy charakterystyczne „trzaski” dobiegające z kolana.

Jak zapobiec kontuzjom u osób początkujących?

Z całą pewnością najpierw należałoby ustalić cel ćwiczeń, do którego będzie się stopniowo zmierzać. Warto zapytać osób regularnie ćwiczących, czyli na przykład trenera personalnego o technikę wykonania wcześniej wymienionych aktywności. Poza tym nie należy zapominać o rozgrzewce, która skutecznie zminimalizuje ryzyko nastąpienia kontuzji. Jeżeli przydarzy się jednak losowa, nieprzewidziana sytuacja i dozna się urazu, należy bezzwłocznie wybrać się do lekarza lub fizjoterapeuty, by mogli stwierdzić, do jakiego rodzaju uszkodzenia ciała doszło. Poinformują także o tym, co robić, by zregenerować ciało oraz doprowadzić je do pierwotnego, zdrowego stanu.

Wielu początkujących, amatorskich sportowców ma tendencję do ćwiczeń „za wszelką cenę”. Tego typu osoby bardzo często zapominają o bardzo istotnej kwestii, jaką jest rozgrzewka, prawidłowa technika czy przerwa regeneracyjna. Jak się okazuje, odpoczynek jest dla organizmu niezwykle istotny, ponieważ pomaga w regeneracji mięśni, które w przypadku przetrenowania mogłyby zostać osłabione.

Data

4 sierpnia 2020

Tagi

Blog

Centrum fizjoterapii i osteopatii S.C.

W naszej klinice zadbamy o prawidłową profilaktykę, rehabilitację oraz dokonamy niezbędnych zabiegów medycznych.

Prowadzimy Centrum Młodego Sportowca, które specjalizuje się w opiece fizjoterapeutycznej dla młodzieży trenującej piłkę nożną, siatkówkę, tenisa, pływanie i wiele innych.

Kontakt

tel: 695 732 305

mail: czubaszewski.awf@gmail.com

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna

Adres

ul. Grunwaldzka 1, 60-780 Poznań

Centrum Fizjoterapii i Osteopatii
Ł. Czubaszewski, A. Rakowska S.C.

ul. Grunwaldzka 1
60-780 Poznań

695 732 305
konsultacje@cfio.pl