Artykuły

Jakie korzyści niesie rozciąganie?

Jakie korzyści niesie rozciąganie?

Ćwiczenia rozciągające wykonuje się zazwyczaj po przeprowadzonym treningu, ale niektóre elementy stretchingu przydają się również przed nim. Poprawiają nie tylko elastyczność mięśni, ale również korzystnie wpływają na kondycję oraz lepsze samopoczucie. Odpowiednio dotleniają cały organizm, pomagają uspokoić oddech, dzięki nim wzmacniają się ścięgna, więzadła, a także zwiększa się ruchomość stawów. Jest wiele powód, dla których nie warto z nich rezygnować i wykonywać je regularnie, nawet jako osobny element planu treningowego.

Tak jak wcześniej wspominałam rozciąganie ma wiele zalet, które coraz bardziej są doceniane przez osoby ćwiczące – zarówno początkujące, jak i bardziej doświadczone. Przede wszystkim, dzięki stretchingowi zwiększa się elastyczność ciała. Jak wiadomo z wiekiem mięśnie w ludzkim organizmie kurczą się, przez co zakres ruchu staje się bardziej ograniczony. Ćwiczenia rozluźniające mięśnie są doskonałym rozwiązaniem. Wykonywane systematycznie pozwolą zapomnieć o spiętym karku lub o bólu kręgosłupa po całym dniu spędzonym za biurkiem w pracy. Korzystnie wpływają również na utrzymanie stawów w odpowiednim zdrowiu. Aktualnie coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia – dotyczy to zarówno pracy, jak i odpoczynku w domu. Młode osoby dość często skarżą się na ból przy poruszaniu oraz tak zwane strzelanie stawów. Spowodowane jest to głównie sztywnością oraz napięciem mięśni, które otaczają stawy. Blokują one wówczas swobodę ruchów. Rozciąganie wspomaga nie tylko rozluźnienie mięśni, ale również zwiększenie elastyczności stawów. Nawet dziesięciu minutowe ćwiczenia wpływają na lepsze samopoczucie. Podczas nich organizm się dotlenia oraz pobudzone zostaje krążenie krwi, dzięki czemu narządy wewnętrzne lepiej pracują i zmniejsza się ogólne zmęczenie. Napięte mięśnie również źle wpływają na postawę. Wydłużenie ich podczas rozciągania pozwala wypracować prawidłową pozycję ciała, a co za tym idzie pozbycie się wielu dolegliwości bólowych. Tak jak widać ćwiczenia tego typu, wykonywane w odpowiedni sposób, mogą pozytywnie wpłynąć na wiele aspektów życia codziennego.

Data

21 lipca 2020

Tagi

Blog, sport,, fizjoterapia

Centrum fizjoterapii i osteopatii S.C.

W naszej klinice zadbamy o prawidłową profilaktykę, rehabilitację oraz dokonamy niezbędnych zabiegów medycznych.

Prowadzimy Centrum Młodego Sportowca, które specjalizuje się w opiece fizjoterapeutycznej dla młodzieży trenującej piłkę nożną, siatkówkę, tenisa, pływanie i wiele innych.

Kontakt

tel: 695 732 305

mail: czubaszewski.awf@gmail.com

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna

Adres

ul. Grunwaldzka 1, 60-780 Poznań

Centrum Fizjoterapii i Osteopatii
Ł. Czubaszewski, A. Rakowska S.C.

ul. Grunwaldzka 1
60-780 Poznań

695 732 305
konsultacje@cfio.pl