Artykuły

"Bezpieczny sport, bezpieczne życie" - czyli o przyczynach urazów oraz sposobach na ich unikanie

Urazy. W poprzednim tekście opowiadaliśmy, iż ich definicja różni się odrobinę od potocznej definicji, jaka jest powszechnie znana. Uraz nie jest synonimem kontuzji - jest to zupełnie odrębny termin medyczny oznaczający zbiór czynników skutkujący powstaniem obrażeń organizmu. Opowiadaliśmy też pokrótce, iż nie mogą być one wyleczone, a można jedynie zapobiegać ich wystąpieniu, a co za tym idzie - pojawieniu się niechcianych kontuzji, jakie mogłyby przeszkodzić w rozwoju sportowca. Dzisiaj powracamy do tego tematu - opowiemy z większymi szczegółami o przyczynach urazów oraz doradzimy, w jaki sposób można przygotować się do uprawiania sportu, by jak najbardziej zminimalizować szansę wystąpienia jakichkolwiek obrażeń.

Przyczyny wystąpienia urazów

Większość kontuzji wywołana jest czystym przypadkiem - w końcu wystarczy źle ułożyć stopę, by potencjalnie zakończyć karierę piłkarską. Niektóre jednak powody są wymierne i zwykle powiązane z nieodpowiednim przygotowaniem do uprawiania danej dyscypliny sportowej.

Najczęstszym z tych "wymiernych" przyczyn występowania urazów jest niewłaściwa rozgrzewka lub jej całkowity brak. Organizm, który nie jest przygotowany do wzmożonego wysiłku jest bardziej podatny na wystąpienie nieprawidłowości prowadzących do kontuzji. Częstymi powodami są także brak efektywnej regeneracji, najczęściej związany z brakiem odpowiedniej ilości snu bądź zbyt krótkim odpoczynkiem między treningami oraz ignorowanie starych kontuzji i nadwyrężeń. Można także przytoczyć wszystkie problemy mające podłoże psychologiczne - w końcu strach przed konkurowaniem z innymi osobami, zły dzień czy kiepska koncentracja też mogą być przyczynami powstania obrażeń.

W jaki sposób najlepiej jest się więc bronić przed powstawaniem urazów? Najskuteczniejszym sposobem jest wprowadzenie rygorystycznej "rutyny startowej" mającej na celu zmniejszenie ryzyko powstawania urazów, jak również dokładny monitoring organizmu prowadzony przez fizjoterapeutę - specjalistę. Ważne jest także, by zwracać na wszelkie niepokojące sygnały wysyłane przez nasz organizm - czy to sygnały fizyczne objawiające się bólem lub zmęczeniem, czy psychiczne przyjmujące postać lęku czy złego nastroju.

Data

5 lipca 2019

Tagi

Blog

Centrum fizjoterapii i osteopatii S.C.

W naszej klinice zadbamy o prawidłową profilaktykę, rehabilitację oraz dokonamy niezbędnych zabiegów medycznych.

Prowadzimy Centrum Młodego Sportowca, które specjalizuje się w opiece fizjoterapeutycznej dla młodzieży trenującej piłkę nożną, siatkówkę, tenisa, pływanie i wiele innych.

Kontakt

tel: 695 732 305

mail: czubaszewski.awf@gmail.com

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna

Adres

ul. Grunwaldzka 1, 60-780 Poznań

Centrum Fizjoterapii i Osteopatii
Ł. Czubaszewski, A. Rakowska S.C.

ul. Grunwaldzka 1
60-780 Poznań

695 732 305
konsultacje@cfio.pl