Artykuły

Najczęstsze kontuzje biegaczy cz. 1

Najczęstsze kontuzje biegaczy cz. 1

Niezależnie od tego, czy jesteśmy profesjonalnymi lekkoatletami startującymi w meetingach, czy amatorskimi, rekreacyjnymi biegaczami, w podobnym stopniu jesteśmy narażeni na różnorakie urazy. Bagatelizowanie pierwszych symptomów tego, że coś jest nie tak może spowodować znacznie większe reperkusje. Jak zatem rozpoznać najczęstsze kontuzje, które dopadają osoby uprawiające tę dyscyplinę?

Trzy stadia sprawności fizycznej

Gdyby zastanowić się nad tym tematem z punktu widzenia laika, gotowość do treningu można podzielić na trzy kategorie. Pierwsza to ta, kiedy w zasadzie nic nam nie dolega i możemy cieszyć się biegiem bez żadnych problemów. Druga to urazy, które całkowicie wykluczają, przynajmniej na jakiś czas, możliwość uprawiania tej dyscypliny, takie jak np. złamania czy pęknięcia kości. Trzecia natomiast, która jest zdecydowanie najczęstsza, to bóle, które pojawiają się i albo przemijają, albo doskwierają nam przez cały czas. Jednak często bagatelizujemy je licząc, że "samo przejdzie". To błąd, ponieważ każde lekceważenie drobnego nawet dyskomfortu może za sobą pociągnąć poważne konsekwencje. Czasami wystarczy kilka dni odpoczynku bądź zmniejszenia obciążeń, aby wszystko wróciło do normy. Co jednak wówczas kiedy ból nie ustępuje? Jakie są objawy najczęstszych kontuzji biegaczy?

Ścięgno Achillesa

Zlokalizowane jest pomiędzy łydką a piętą. Zapalenie tego ścięgna zazwyczaj objawia się bólem, zwiększającym swą intensywność podczas stawania na palcach. Nierzadko na tym odcinku pojawiają się obrzęki lub guzki. Trudno orzec "na oko" co dzieje się ze ścięgnem, dlatego zalecana jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem oraz badanie USG. Bezapelacyjnie należy przez kilka tygodni ograniczyć bieganie, a wracając do niego, powinniśmy zaczynać od krótkich dystansów, stopniowo je zwiększając. Z całą pewnością nie wolno bagatelizować objawów, ponieważ dalsze przeciążanie ścięgna Achillesa może skutkować jego naderwaniem, a nawet zerwaniem, które wiąże się z operacją i długą rehabilitacją.

Kłopoty ze ścięgnem Achillesa to nie jedyny problem, z którym borykać się mogą biegacze. W następnej części artykułu skupimy się na innych częstych dolegliwościach. Wszystkie jednak łączy ten sam mianownik — absolutnie w żadnym stopniu nie wolno ich bagatelizować. Nawet drobna kontuzja może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Data

28 sierpnia 2019

Tagi

Blog

Centrum fizjoterapii i osteopatii S.C.

W naszej klinice zadbamy o prawidłową profilaktykę, rehabilitację oraz dokonamy niezbędnych zabiegów medycznych.

Prowadzimy Centrum Młodego Sportowca, które specjalizuje się w opiece fizjoterapeutycznej dla młodzieży trenującej piłkę nożną, siatkówkę, tenisa, pływanie i wiele innych.

Kontakt

tel: 695 732 305

mail: czubaszewski.awf@gmail.com

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna

Adres

ul. Grunwaldzka 1, 60-780 Poznań

Centrum Fizjoterapii i Osteopatii
Ł. Czubaszewski, A. Rakowska S.C.

ul. Grunwaldzka 1
60-780 Poznań

695 732 305
konsultacje@cfio.pl