Artykuły

„Wracam do sportu” - na co uważać po poważnych kontuzjach

„Wracam do sportu” - na co uważać po poważnych kontuzjach

Każda kontuzja dla sportowca jest niezwykle ciężka, ponieważ na pewien czas musi on zrezygnować ze swojego hobby. Poza tym czeka go długa droga, w tym okres leczenia oraz rehabilitacji, zanim znów będzie mógł wrócić do pełni sił. Kiedy wszystko się powiedzie, zawodnik może wracać do swojej drużyny i dalej wykazywać się swoim talentem. Czy jednak na pewno? Po każdej kontuzji należy na siebie uważać, ponieważ dana część ciała jest osłabiona jeszcze przez długi czas. Warto więc przestrzegać kilku zasad, które mogą pozytywnie wpłynąć na unikanie kontuzji.

Urazy lubią się powtarzać

Od razu po powrocie wielu profesjonalistów uważa, że musi nadrobić stracony czas i możliwie jak najszybciej wrócić do formy. Niestety nie jest to najlepsze podejście – każda kontuzja lubi się powtarzać, zwłaszcza ta dobrze niewyleczona. Intensywne treningi w zwiększonej ilości tylko pogorszą sytuację, dlatego należy powrócić do sportu z głową. Świetnym rozwiązaniem będzie korzystanie z pomocy fizjoterapeuty oraz trenera, którzy dopasują rodzaj ćwiczeń do możliwości danego zawodnika.

Stała obserwacja medyczna

Najważniejszym etapem po kontuzji jest stała kontrola lekarska. To właśnie specjalista sportowy jak fizjoterapeuta czy specjalny lekarz są w stanie ocenić, czy aby na pewno leczenie przebiegło pomyślnie i nie ma przeciwwskazań, aby dalej zajmować się tą dyscypliną sportu. Warto pamiętać również o tym, by stopniowo wracać do ćwiczeń, a nie od razu przesadzać z ich ilością oraz intensywnością. Tylko z głową można wrócić po kontuzji do pełnej sprawności.

Przed powrotem do aktywności należy pracować pod okiem fizjoterapeuty nad swoimi ograniczeniami, związanymi z zastaniem mięśni. Kilkutygodniowy gips czy przymus odpoczynku na pewno wpłynęły na kondycję, bez względu na uprawiany sport. Warto więc korzystać z porad specjalistów oraz trenować pod ich okiem, by ponownie nie doprowadzić do kontuzji tej samej części ciała. Ponowne kontuzje są zdecydowanie trudniejsze do wyleczenia, dlatego lepiej przeczekać chwilę dłużej z powrotem do ćwiczeń, niż za jakiś czas znowu robić sobie przymusową przerwę.

Data

21 czerwca 2019

Tagi

Blog

Centrum fizjoterapii i osteopatii S.C.

W naszej klinice zadbamy o prawidłową profilaktykę, rehabilitację oraz dokonamy niezbędnych zabiegów medycznych.

Prowadzimy Centrum Młodego Sportowca, które specjalizuje się w opiece fizjoterapeutycznej dla młodzieży trenującej piłkę nożną, siatkówkę, tenisa, pływanie i wiele innych.

Kontakt

tel: 695 732 305

mail: czubaszewski.awf@gmail.com

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna

Adres

ul. Grunwaldzka 1, 60-780 Poznań

Centrum Fizjoterapii i Osteopatii
Ł. Czubaszewski, A. Rakowska S.C.

ul. Grunwaldzka 1
60-780 Poznań

695 732 305
konsultacje@cfio.pl