Artykuły

„Najważniejsze jest zapobieganie” - o unikaniu kontuzji we wioślarstwie

„Najważniejsze jest zapobieganie” - o unikaniu kontuzji we wioślarstwie

Kontuzje i urazy w sporcie nie są czymś nadzwyczajnym, a częstość ich występowania nie jest już zaskakująca. Wiąże się to z popełnianiem wielu błędów wśród niedoświadczonych sportowców, którym zależy na szybkim rozwoju i osiągnięciu szczytu bez porażek, a także budowie ludzkiego ciała i obciążeniu, jakie musi przyjmować. Wioślarstwo jest jednym z tych sportów, które dotknięte są przez stałe urazy i kontuzje. Możliwe jest jednak uniknięcie ich i to na kilka sposobów.

Jak unikać urazów i kontuzji w zawodzie wioślarza?

Kontuzji i urazów można uniknąć przede wszystkim dzięki wykonywaniu tylko zalecanych ćwiczeń, unikając tych, które związane są w większy sposób z kręgosłupem. Można zaliczyć do nich przede wszystkim siady płotkarskie, skrętoskłony, ukłony tułowia do przodu, a także ćwiczenia z opuszczoną głową i te leżące z podporem na barkach. Wspominane ćwiczenia mogą prowadzić do powstawania naprężenia w krążkach międzykręgowych, co związane jest z negatywnymi skutkami.

Ciekawym sposobem na unikanie urazów jest także zastosowanie sauny. Ma ona bardzo pozytywny wpływ na narząd ruchu wioślarza, dzięki czemu układ mięśniowy sportowca ulega polepszeniu. Korzystanie z sauny wiąże się również z lepszym ukrwieniem mięśni czy też przyśpieszeniem regeneracji organizmu. Wysoka temperatura jest niezwykłym „lekiem” na niską wytrzymałość czy słabą wydolność.

Unikanie urazów i kontuzji jest również łatwiejsze podczas stosowania krioterapii. W zależności od wyboru metody – ogólnej lub miejscowej – możliwe jest zmniejszenie bólu i obrzęków mięśniowych, a także zatrzymanie procesów starzenia. Krioterapia polega na użyciu niskiej temperatury, która może odbywać się za pomocą aplikowania przez skórę lub pozostawienia sportowca w specjalnej komorze. Dzięki niej zwiększa się odporność organizmu wioślarza.

Warto wspomnieć także o tym, że fizjoterapia jest świetnym zabiegiem na uniknięcie możliwych kontuzji i urazów. Dzięki wzmacnianiu najbardziej narażonych obszarów ciała, wioślarz nie musi martwić się, że zostanie odsunięty od zawodów.

Data

24 maja 2019

Tagi

Blog

Centrum fizjoterapii i osteopatii S.C.

W naszej klinice zadbamy o prawidłową profilaktykę, rehabilitację oraz dokonamy niezbędnych zabiegów medycznych.

Prowadzimy Centrum Młodego Sportowca, które specjalizuje się w opiece fizjoterapeutycznej dla młodzieży trenującej piłkę nożną, siatkówkę, tenisa, pływanie i wiele innych.

Kontakt

tel: 695 732 305

mail: czubaszewski.awf@gmail.com

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna

Adres

ul. Grunwaldzka 1, 60-780 Poznań

Centrum Fizjoterapii i Osteopatii
Ł. Czubaszewski, A. Rakowska S.C.

ul. Grunwaldzka 1
60-780 Poznań

695 732 305
konsultacje@cfio.pl