Artykuły

„Należy chronić stawy” - o kontuzjach i urazach we wioślarstwie oraz ich przyczynach

„Należy chronić stawy” - o kontuzjach i urazach we wioślarstwie oraz ich przyczynach

Wioślarstwo jest dziedziną sportu, która wymaga od zawodników wiele poświęceń i siły. Tak jak każdy inny sport, angażuje różne części ciała, a co z tym idzie potrafi być niebezpieczna dla zdrowia. Jako, że praca wioślarza jest bardzo angażująca, wiąże się ona z występowaniem mniej lub bardziej groźnych urazów i kontuzji. Jak jednak do nich dochodzi i o co najbardziej powinni martwić się wioślarze?

Najczęstsze powody kontuzji i urazów

Zarówno kontuzje jak i urazy mogą być przyczyną wielu zupełnie różnych czynników. Jednym z nich są źle dostosowane treningi do poziomu zaawansowania sportowca. Często gdy treningi prowadzone są nieregularnie lub stopień obciążenia treningowego zupełnie odbiega od aktualnych umiejętności wioślarza, ryzyko urazów i kontuzji jest o wiele większe. To samo dotyczy trenowania w trakcie powtarzających się stanów zmęczenia lub chorób kręgosłupa, które nie powinny występować u wioślarzy. Popełnianie takich błędów i decydowanie się na uprawianie sportu pomimo swojego stanu zdrowia niemalże od razu prowadzi do kontuzji lub urazu.

Najbardziej narażone części ciała u wioślarza

Biorąc pod uwagę przyczyny kontuzji, istotne jest aby zadbać o pewne części ciała. Najważniejszą częścią ciała we wioślarstwie jest kręgosłup sportowca. Sprawność odcinku krzyżowo-lędźwiowego odgrywa ogromną rolę podczas wykonywania prostych, charakterystycznych dla wioślarzy ćwiczeń. Odcinek lędźwiowy często narażony jest przy dźwiganiu i wykonywaniu skłonów z obciążeniem, co może skutkować nadwyrężeniem kręgosłupa.

Tak samo narażone na urazy i kontuzje są stawy kolanowe. Stawy nie posiadają osłony w postaci warstwy mięśni, dlatego uszkodzenie tej struktury jest często spotykane. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego stawy ulegają częstym urazom. Czasami stawy kolanowe są mocno eksploatowane przez wioślarzy, przykładowo w trakcie częstych i męczących treningów, przez co ich obciążenie jest niebezpieczne dla zdrowia. Według ogólnodostępnych danych, wielu doświadczonych wioślarzy chociaż raz w życiu miało problem ze stawami kolanowymi.

Data

10 maja 2019

Tagi

Blog

Centrum fizjoterapii i osteopatii S.C.

W naszej klinice zadbamy o prawidłową profilaktykę, rehabilitację oraz dokonamy niezbędnych zabiegów medycznych.

Prowadzimy Centrum Młodego Sportowca, które specjalizuje się w opiece fizjoterapeutycznej dla młodzieży trenującej piłkę nożną, siatkówkę, tenisa, pływanie i wiele innych.

Kontakt

tel: 695 732 305

mail: czubaszewski.awf@gmail.com

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna

Adres

ul. Grunwaldzka 1, 60-780 Poznań

Centrum Fizjoterapii i Osteopatii
Ł. Czubaszewski, A. Rakowska S.C.

ul. Grunwaldzka 1
60-780 Poznań

695 732 305
konsultacje@cfio.pl