Artykuły

„Czeka mnie operacja” - o przygotowaniu do zabiegu medycznego

„Czeka mnie operacja” - o przygotowaniu do zabiegu medycznego

Sportowiec na co dzień wystawiony jest na wiele niebezpiecznych czynników, które mogą być powodem kontuzji lub urazu. Czasem sama fizjoterapia nie wystarcza, a oprócz niej należy zdecydować się na operację. Pacjent stający przed koniecznością poddania się jej ma jedną obawę – to będzie koniec jego kariery. Pomimo ryzyka, jakie wiąże się z operacją, ma ona pozytywne strony.

Nie taka straszna, jak ją malują

Słowo „operacja” wywołuje szybsze bicie serca u zwykłych pacjentów, a u sportowców powoduje jeszcze większy strach. Wszystko to wynika z większego ryzyka i obaw o swoją karierę, a co się z tym wiąże – przyszłość pacjenta. Sławni sportowcy, którzy musieli poddać się operacji są jednak jednego zdania, a mianowicie takiego, że odkładanie operacji jest jeszcze większym ryzykiem niż zabieg sam w sobie. Takie zachowanie może mieć bardzo negatywne na zdrowie pacjenta.

Zamiast skupiania się nad ryzykiem warto jest podjąć szybką decyzję i poddać się operacji. Osoby, które już to zrobiły powinny jednak posiadać wiedzę na temat tego, jak dobrze się do takiego zabiegu przygotować.

O czym pamiętać przed zabiegiem?

Najistotniejsze na kilka miesięcy, tygodni lub dni przed operacją jest wykonanie wszystkich koniecznych badań. Zaliczają się do nich EKG, badanie krwi, tomografia, USG czy też rezonans magnetyczny. Każde z badań może mieć istotne znaczenie dla operacji, w zależności od operowanego miejsca.

W przypadku osób, u których występują zmiany skórne ważne jest także poinformowanie o nich lekarza prowadzącego operację. Niektóre z nich mogą być powodem dla którego operacja nie będzie mogła się odbyć lub być przesunięta na inny termin. To samo tyczy się stosowania niektórych leków, dlatego ważne jest pozostawanie w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym.

Sportowiec powinien pamiętać także o tym, że po każdej operacji konieczne jest leczenie rehabilitacyjne. Lekarz kieruje pacjenta na odpowiednią rehabilitację, która dostosowana jest do leczonego schorzenia oraz zapewnia odpowiednią opiekę pooperacyjną i wsparcie dla danej części ciała. Rehabilitacja jest równie ważna, co sama operacja.

Data

26 kwietnia 2019

Tagi

Blog

Centrum fizjoterapii i osteopatii S.C.

W naszej klinice zadbamy o prawidłową profilaktykę, rehabilitację oraz dokonamy niezbędnych zabiegów medycznych.

Prowadzimy Centrum Młodego Sportowca, które specjalizuje się w opiece fizjoterapeutycznej dla młodzieży trenującej piłkę nożną, siatkówkę, tenisa, pływanie i wiele innych.

Kontakt

tel: 695 732 305

mail: czubaszewski.awf@gmail.com

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna

Adres

ul. Grunwaldzka 1, 60-780 Poznań

Centrum Fizjoterapii i Osteopatii
Ł. Czubaszewski, A. Rakowska S.C.

ul. Grunwaldzka 1
60-780 Poznań

695 732 305
konsultacje@cfio.pl