Artykuły

„Wzmocnienie ciała zawodnika” - o fizjoterapii sportowej u biegacza

„Wzmocnienie ciała zawodnika” - o fizjoterapii sportowej u biegacza

Każdy sportowiec wie, że oddawanie się swojej pasji bywa trudne i nieprzewidywalne. Chęć uzyskania zamierzonych efektów często oznacza godziny ciężkiej pracy w postaci treningów, które nie zawsze kończą się w pozytywny sposób. Biegacze narażeni są na wiele niebezpiecznych kontuzji i urazów, które mogą mieć najróżniejsze skutki, zaczynając od konieczności używania maści i leków, po obowiązek pożegnania się z karierą. W takich przypadkach ważna jest fizjoterapia, która nie tylko ma duże znaczenie przy kontuzjach, ale również przy przygotowaniach do zawodów.

Jaki jest cel fizjoterapii u biegacza?

Fizjoterapia sportowa u biegacza pozwala głównie na pozbycie się bólu wynikającego z braku równowagi strukturalnej i funkcjonalnej u pacjentów. Jak się okazuje, nie zawsze ból występujący w danej okolicy jest związany tylko z tą częścią ciała. Czasami problem jest trudniejszy do rozwiązania, w związku z czym konieczna jest dogłębniejsza analiza. Dzięki bliższemu przyjrzeniu się stanu zdrowia pacjenta oraz jego historii sportowej można powiązać dany ból z naciągnięciem lub nieprawidłowym położeniem zupełnie innej kończyny lub gdzie indziej zlokalizowanej części ciała.

Pomimo że fizjoterapia sportowa u biegaczy często kojarzy się ze wszelkiego rodzaju kontuzjami i urazami, biegacze równie często korzystają z zabiegów w celu osiągnięcia lepszych wyników w swojej dziedzinie sportu. Fizjoterapeuci, aby pomóc sportowcom lepiej zrozumieć swoje ciało i zdobyć większą kontrolę nad nim, stosują różnorodne ćwiczenia fizjoterapeutyczne, które mają przede wszystkim poprawić mobilność w stawach oraz elastyczność mięśni. Koordynacja ruchowa jest jednym z najważniejszych aspektów dla biegaczy, dlatego z pomocą fizjoterapeuty możliwe jest znormalizowanie napięcia mięśniowego oraz zbalansowanie miednicy, co jest bardzo istotne dla siły mięśniowej.

Podczas gdy pierwszy cel fizjoterapii jest istotny dla osób dotkniętych kontuzjom lub urazów, drugi jej cel jest przeznaczony dla każdego biegacza. Dzięki niej możliwe jest poprawienie swojego stanu zdrowia oraz mocy w mięśniach.

Data

12 kwietnia 2019

Tagi

Blog

Centrum fizjoterapii i osteopatii S.C.

W naszej klinice zadbamy o prawidłową profilaktykę, rehabilitację oraz dokonamy niezbędnych zabiegów medycznych.

Prowadzimy Centrum Młodego Sportowca, które specjalizuje się w opiece fizjoterapeutycznej dla młodzieży trenującej piłkę nożną, siatkówkę, tenisa, pływanie i wiele innych.

Kontakt

tel: 695 732 305

mail: czubaszewski.awf@gmail.com

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna

Adres

ul. Grunwaldzka 1, 60-780 Poznań

Centrum Fizjoterapii i Osteopatii
Ł. Czubaszewski, A. Rakowska S.C.

ul. Grunwaldzka 1
60-780 Poznań

695 732 305
konsultacje@cfio.pl