Artykuły

"Kontuzja, czy uraz?" - o różnicy między powodem uszkodzenia a tymczasową niedyspozycją organizmu

Kontuzja oraz uraz często są zwrotami wykorzystywanymi dość naprzemiennie. Przyjęło się już powszechnie, iż są to swoiste synonimy opisujące zwichnięcie, naciągnięcie mięśnia, nadwyrężenie stawu czy inne obrażenia utrudniające funkcjonowanie oraz narzucające przerwę w treningu. Nie jest to jednak do końca prawidłowe - oba te zwroty w medycynie oznaczają dwa zupełnie różne stany, w jakim znajduje się organizm danej osoby.

Różnica między kontuzją a urazem

Skoro już wiadomo, iż kontuzja i uraz oznaczają dwie różne rzeczy, należy odpowiedzieć na pytanie: czym się od siebie różnią?

Przede wszystkim trzeba od razu zaznaczyć, iż uraz - zgodnie ze swoją definicją - nie jest nawet uszkodzeniem organizmu. Jest to czynnik mechaniczny, elektryczny, termiczny lub dowolny, skutkujący powstaniem obrażeń. Uraz nie jest więc kontuzją - jest powodem kontuzji. Ona sama natomiast jest rodzajem obrażenia utrudniającym funkcjonowanie - czy to w trakcie treningu, czy w życiu codziennym. Jest to niezwykle zbliżone do tego, co znane jest z definicji powszechnej urazu czy kontuzji, czyli mogą być to naciągnięcia, złamania oraz nadwyrężenia, jednak może to być także rozszerzone o inne, niemające związku z układem ruchu uszkodzenia.

Leczenie i zapobieganie

Drugą różnicą między urazem a kontuzją jest sposób, w jaki podchodzi się do nich w medycynie. Na przykład każdy fizjoterapeuta wie, iż urazów się nie leczy - im się zapobiega. A w jaki sposób można im zapobiec? Najlepiej odpowiednią profilaktyką - między innymi unikając przetrenowania, przemęczenia, treningu bez rozgrzewki oraz ćwiczeń w miejscach do tego nieprzystosowanych lub z wykorzystaniem sprzętu niskiej jakości. W przypadku profesjonalistów warto też włączyć do tak zwanej "rutyny startowej" usługi fizjoterapeuty - pozwoli on zmniejszyć prawdopodobieństwo kontuzji wywołanej urazem, jak również pomoże stale monitorować stan organizmu.

Jak więc widać, kontuzja i uraz to dwie różne rzeczy oraz dwa różne terminy medyczne. O ile doświadczony lekarz spotkał się już pewnie z wymiennym traktowaniem tych stwierdzeń i będzie wiedział od razu, co chcemy przekazać, o tyle warto znać ich medyczną naturę, nawet jako typową ciekawostkę.

Data

18 lipca 2019

Tagi

Blog

Centrum fizjoterapii i osteopatii S.C.

W naszej klinice zadbamy o prawidłową profilaktykę, rehabilitację oraz dokonamy niezbędnych zabiegów medycznych.

Prowadzimy Centrum Młodego Sportowca, które specjalizuje się w opiece fizjoterapeutycznej dla młodzieży trenującej piłkę nożną, siatkówkę, tenisa, pływanie i wiele innych.

Kontakt

tel: 695 732 305

mail: czubaszewski.awf@gmail.com

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna

Adres

ul. Grunwaldzka 1, 60-780 Poznań

Centrum Fizjoterapii i Osteopatii
Ł. Czubaszewski, A. Rakowska S.C.

ul. Grunwaldzka 1
60-780 Poznań

695 732 305
konsultacje@cfio.pl