Artykuły

„Powrót do gry” - fizjoterapia po kontuzji kolana

„Powrót do gry” - fizjoterapia po kontuzji kolana

Kolano jest jednym z najbardziej narażonych na urazy stawów, zarówno na boisku, jak i poza nim. Jest też jednocześnie stawem, który musi znosić największe przeciążenia w trakcie dnia. Jako że to one odpowiadają za utrzymanie ciała w pozycji pionowej i odpowiednie przemieszczanie się, dbanie o ich kondycje jest niezwykle ważne. Niestety, zdarzają się wypadki — czasami na boisku, czasami w ciągu dnia. Chwila nieuwagi może więc skończyć się kontuzją, która bez podjęcia odpowiednich działań może ciągnąć się za daną osobą aż do końca życia.

Urazy kolana i ich leczenie

Urazy kolana mogą przyjąć różne formy — może dojść do uszkodzenia kości, jak również struktur wiązadłowych. Większość tych uszkodzeń może naprawić osteopata bez konieczności przeprowadzania operacji, jednak czasami — jak na przykład przy całkowitym zerwaniu wiązadła krzyżowego przedniego — nie obejdzie się bez koniecznej rekonstrukcji operacyjnej. Niezależnie jednak od uszkodzenia, po każdej kontuzji, czy to leczonej operacyjnie, czy nie, powinno się skonsultować z fizjoterapeutą. Potwierdzone jest, iż kolana po kontuzjach bez odpowiednio przeprowadzonej rehabilitacji zwykle nie wracają do swojego stanu sprzed wypadku, dlatego fizjoterapia i osteopatia są zwykle koniecznością. Dla sportowców najlepsza będzie fizjoterapia sportowa — fizjoterapeuta sportowy zajmuje się dokładnie tym rodzajem kontuzji, jakie występują w trakcie uprawiania sportu, będzie więc on najbardziej kwalifikowany do prowadzenia skutecznej terapii mającej na celu przywrócenie pełnej sprawności pacjenta.

W przypadku rehabilitacji kolana po operacji czy kontuzji często korzysta się z połączenia osteopatii z fizjoterapią. Połączenie terapii osteopatycznej oraz specjalnie dobranego zestawu ćwiczeń mających na celu przywrócenie odpowiednich napięć i motoryki kolana pozwoli z czasem przywrócić sprawność sportowca, w wielu przypadkach nawet pełną sprzed kontuzji.

Data

29 marca 2019

Tagi

fizjoterapia

Centrum fizjoterapii i osteopatii S.C.

W naszej klinice zadbamy o prawidłową profilaktykę, rehabilitację oraz dokonamy niezbędnych zabiegów medycznych.

Prowadzimy Centrum Młodego Sportowca, które specjalizuje się w opiece fizjoterapeutycznej dla młodzieży trenującej piłkę nożną, siatkówkę, tenisa, pływanie i wiele innych.

Kontakt

tel: 695 732 305

mail: czubaszewski.awf@gmail.com

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna

Adres

ul. Grunwaldzka 1, 60-780 Poznań

Centrum Fizjoterapii i Osteopatii
Ł. Czubaszewski, A. Rakowska S.C.

ul. Grunwaldzka 1
60-780 Poznań

695 732 305
konsultacje@cfio.pl