Artykuły

„Wyboista droga sportowca” - jak mentalnie nastawić się na rehabilitację

„Wyboista droga sportowca” - jak mentalnie nastawić się na rehabilitację

Droga sportowca nie jest ani prosta, ani łatwa. Nie jest to, jak wydawać by się mogło, dywan usłany różami, nie polega wyłącznie na wrodzonym talencie i szczęściu. Jest wręcz przeciwnie. By uzyskać upragnione rezultaty potrzeba dużo dyscypliny, samozaparcia, wiedzy, zaangażowania i odpowiedniego nastawienia. Świadome podejście do kariery sportowej oraz korzystanie z porad specjalistów zmniejsza ryzyko urazów oraz przeciążeń, jednakże nie eliminuje ich zupełnie. Po każdym większym zabiegu zaś niezbędna jest rehabilitacja. Jak się do niej przygotować mentalnie i czym jest - o tym w dalszej części artykułu.

Czym jest rehabilitacja sportowa

Rehabilitacja sportowa to dziedzina terapii, która zajmuje się problemami sportowców, niezależnie od tego, czy są amatorami czy też zawodowcami. Jej specyfika polega na tym, że terapię stosuje się nie tylko w odniesieniu do urazu zawodnika, lecz obejmuje ona również sport, który uprawia. Takie podejście pozwala na całościowe spojrzenie na pacjenta i uwzględnienie jego potrzeby powrotu do swojej pasji.

Postrzeganie urazu jako problem lub wyzwanie i wynikające z tego konsekwencje

Urazy na sportowej drodze są częste i dotkliwe. Mogą wzmacniać lub osłabiać zapał zawodników. To, jak ocenia się dany przypadek, znacząco wpływa na możliwość skorzystania z rehabilitacji oraz powrotu do zdrowia. Odpowiednie nastawienie bowiem jest równie ważne, co specjalistyczna opieka czy stosowanie się do zaleceń lekarzy.

Jak więc mentalnie nastawić się na rehabilitację? Jeśli uraz traktowany jest jako wyzwanie, które może wzmocnić i sprawić, że wytrzymałość danego sportowca będzie jeszcze większa, wtedy rehabilitacja może być o wiele łatwiejszym orzechem do zgryzienia. Stanowi ona bowiem środek do celu, jakim jest kolejny start w zawodach. Jednakże, gdy traktuje się rehabilitację jako wroga, czy karę za grzechy, wtedy droga do powrotu do zdrowia może być znacznie dłuższa i bardziej uciążliwa.

Wsparcie na drodze do powrotu do zdrowia, czyli jak sobie pomóc bardziej

Oprócz pracy z ciałem w czasie rehabilitacji, bardzo dobre efekty daje także praca na poziomie mentalnym. Zmiana nastawienia, otwarcie się na nowe możliwości i pogodzenie się z daną sytuacją sprawiają, że cały proces przebiega szybciej i nie jest tak uciążliwy. Jak jednak sobie pomóc, gdy brakuje już sił? Wtedy warto skorzystać ze wsparcia.

Wsparcie społeczne, to niezwykle ważny element, który ma znaczący wpływ na powrót do zdrowia i dawnej sprawności fizycznej. Okazywane we właściwy sposób niezwykle przyśpiesza cały proces i dodaje otuchy osobie poszkodowanej. Źródłem takiego wsparcia mogą być rehabilitanci, trenerzy, bliskie osoby czy rodzina.

Według psychologii sportu wyróżnia się osiem rodzajów wsparcia:

  • wsparcie emocjonalne - pocieszanie oraz okazywanie troski,
  • porady oraz wsparcie polegające na słuchaniu bez osądzania,
  • stawianie wyzwań, które mają na celu rozwój i zmianę,
  • docenianie wysiłków,
  • wzywanie do podejmowania działań i bycia zaangażowanym,
  • potwierdzanie realności doświadczeń,
  • wsparcie praktyczne (może to być pomoc finansowa).
  • wsparcie poprzez pomoc w wykonywaniu zadań czy też przebywaniu z drugą osobą.

Każdy z tych rodzajów wsparcia okazywany w odpowiedni sposób może przynieść wiele korzyści dla osoby zmagającej się z rehabilitacją. Czasem warto także skorzystać z pomocy psychologicznej. I choć nie jest to regułą, pomoc ta, podjęta w odpowiednim czasie może wzmocnić efekty rehabilitacji.

Co decyduje o skuteczności w adaptacji do wymogów rehabilitacji

Każdy człowiek jest inny, inaczej postrzega rzeczywistość. I to właśnie charakter oraz doświadczenia danego zawodnika mają znaczący wpływ, jeśli chodzi o adaptację do wymogów rehabilitacji oraz przyjmowanie wsparcia. Ważne są także strategie radzenia sobie w stresujących sytuacjach oraz wpływ otoczenia.

Niewątpliwie jednym z ważniejszych czynników pozwalających odpowiednio przygotować się do rehabilitacji jest nastawienie. Niezależnie bowiem od sytuacji osoba z nastawieniem pozytywnym będzie wspierała swój proces powrotu do zdrowia lub aktywnie korzystała ze wsparcia otoczenia. Jeśli jednak będzie ono negatywne, cały proces może okazać się o wiele dłuższy i trudniejszy.

Data

21 kwietnia 2017

Tagi

Blog

Centrum fizjoterapii i osteopatii S.C.

W naszej klinice zadbamy o prawidłową profilaktykę, rehabilitację oraz dokonamy niezbędnych zabiegów medycznych.

Prowadzimy Centrum Młodego Sportowca, które specjalizuje się w opiece fizjoterapeutycznej dla młodzieży trenującej piłkę nożną, siatkówkę, tenisa, pływanie i wiele innych.

Kontakt

tel: 695 732 305

mail: czubaszewski.awf@gmail.com

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna

Adres

ul. Grunwaldzka 1, 60-780 Poznań

Centrum Fizjoterapii i Osteopatii
Ł. Czubaszewski, A. Rakowska S.C.

ul. Grunwaldzka 1
60-780 Poznań

695 732 305
konsultacje@cfio.pl