Artykuły

„Mleko się rozlało, konieczna jest operacja” - o konieczności zabiegu medycznego i potencjalnych konsekwencjach

„Mleko się rozlało, konieczna jest operacja” - o konieczności zabiegu medycznego i potencjalnych konsekwencjach

Kariera sportowa to niejednokrotnie pasmo wyrzeczeń i mnóstwo samozaparcia. Często też zdarza się, że dochodzi do przeciążenia lub wypadku, a lekarz stwierdza, że konieczna będzie operacja. Co to oznacza dla sportowca? Czy w takim wypadku przesądzone jest, że nie wróci już do gry? Czy warto odkładać operację dla zwycięstwa? Otóż wiele przypadków sławnych sportowców, którzy pragnęli zwycięstwa ponad wszystko, mówi jasno - nie.

Ryzyko rośnie wraz z naciskiem na szybsze efekty

W sportowym świecie nie brakuje okazji do ulegania kontuzji. Zbyt duże obciążenia treningowe, brak odpoczynku i czasu na regenerację, a także ignorowanie sygnałów płynących z ciała to gotowa recepta na katastrofę. Czasem jednak konieczność operacji wynika z zupełnie innych powodów. Jeden zły ruch, wypadek w czasie zawodów czy treningu - to tylko niektóre z przykładów, które prowadzą prosto na blok operacyjny. W każdym razie, gdy „mleko się rozlało” warto być przygotowanym na potencjalne konsekwencje i nie odkładać zabiegu.

Historia potwierdza, że decyzja o tym, by przeprowadzać operację po sezonie, czy zawodach sportowych może skończyć się tragicznie. I choć istnieją przypadki słynnych zawodników, którzy mimo urazu walczyli dalej, to jednak nie jest to zalecane. Bardzo często jest to ogromne ryzyko, które może negatywnie wpłynąć na zdrowie i zaważyć na karierze sportowej.

Potencjalne konsekwencje zabiegu medycznego

Jedną z najbardziej dotkliwych konsekwencji zabiegu medycznego jest niewątpliwie utrata zdrowia i sprawności fizycznej. I o ile niemożliwość powrotu do trenowania może być uznawana społecznie za mniejsze zło, niż trwały uszczerbek na zdrowiu, dla sportowca niejednokrotnie obie konsekwencje są bardzo trudne do przyjęcia.

Kiedy operacja przebiega pomyślnie i można wrócić do treningów, to trzeba jednak przygotować się na okres rekonwalescencji i wzmożonego dbania o siebie. Ten czas jest nieodzowny, jeśli chce się wrócić do gry. Rekonwalescencja dotyczy nie tylko odpowiednich ćwiczeń czy stosowania się do zaleceń lekarza. To także czas na to, by odbudować zaufanie do siebie, nabrać sił i pozwolić sobie na to, by skorzystać z niezbędnego wsparcia.

Co jest więc najważniejsze?

Nawet jeśli brzmi to< trywialnie, to najważniejsze jest zdrowie. Konieczność zabiegu medycznego to nie decyzja, którą można odłożyć w czasie. Warto przewartościować swoje działania oraz zdecydować się na ruch, który choć w bliskiej perspektywie będzie negatywnie wpływał na karierę, to w dalszej może sprawić, że będzie można ją w ogóle kontynuować i dać sobie szansę odnosić sukcesy.

Data

21 kwietnia 2017

Tagi

Blog

Centrum fizjoterapii i osteopatii S.C.

W naszej klinice zadbamy o prawidłową profilaktykę, rehabilitację oraz dokonamy niezbędnych zabiegów medycznych.

Prowadzimy Centrum Młodego Sportowca, które specjalizuje się w opiece fizjoterapeutycznej dla młodzieży trenującej piłkę nożną, siatkówkę, tenisa, pływanie i wiele innych.

Kontakt

tel: 695 732 305

mail: czubaszewski.awf@gmail.com

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00-18.00

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna

Adres

ul. Grunwaldzka 1, 60-780 Poznań

Centrum Fizjoterapii i Osteopatii
Ł. Czubaszewski, A. Rakowska S.C.

ul. Grunwaldzka 1
60-780 Poznań

695 732 305
konsultacje@cfio.pl